O czym powinno się pamiętać przy wypełnianiu rocznego pitu, komu przekazać można 1 procent podatku.

Posted on 07/01/2022 7:29am

Co roku przez pierwsze miesiące zaczyna się zamieszanie związane z podatkowymi rozliczeniami. Został na to wyznaczony czas do ostatniego dnia kwietnia, a jeśli wypada to weekend, to do pierwszego dnia roboczego w maju. Osoby jakie w tym terminie nie zdążą mają duży problem, ponieważ będą się musiały ze swojego spóźnienia wytłumaczyć przed urzędem, a zapewne również je będzie czekać jakaś kara pieniężna.

Czasu jest na tyle dużo, bo przecież cztery miesiące, że każdy komu będzie się chciało zdąży bez żadnego problemu. Oczywiście przytrafiają się sytuacje losowe, kiedy na przykład ktoś na dłuższy okres czasu poszedł do szpitala i nie bardzo miał możliwość policzenia zeznania, lecz przeważnie będzie to po prostu czyjeś zaniedbanie. A przecież wypełnienie deklaracji też jakieś specjalnie trudne nie jest, bowiem w internecie znaleźć można mnóstwo programów, za pomocą jakich wszystko się zrobi. Także duża część rachunkowych biur oferuje też możliwość policzenia wszystkiego, w najprostszych przypadkach ceny zaczynają się już od dziesięciu złotych.

W czasie przygotowywania deklaracji oprócz wyliczenia niezbędnych kwot warto też pamiętać o tym, aby nie omijać pola z kwotą 1 procenta podatku. Taka możliwość została zaproponowana już w roku 2004, i w oparciu o odpowiednie ustawy każdy z podatników może ten symboliczny procent przekazać jakieś uprawnionej instytucji. Może to być jakaś fundacja dla dzieci, stowarzyszenie sportowe albo opiekuńcza placówka, istotne będzie jedynie, żeby była zarejestrowana na liście uprawnionych podmiotów.

Jeżeli ktoś będzie chciał sprawdzić, komu przekazać 1 podatku, to tego typu wykazy są bez problemów dostępne w sieci internetowej, a większość instytucji które na nich są również umieszcza informację na swoich internetowych stronach. Obecnie samo podarowanie jednego procenta jest bardzo proste. Wystarczy w odpowiedniej rubryce w formularzu wpisać unikalny numer instytucji, a realizacją przelewu powinien się już zająć urząd skarbowy. Jeśli ktoś chciałby dokładniej określić, na co mają być wydane jego pieniądze, to również na picie może to podać.

Czy pragnąłbyś poznać bardziej wątek opisany w tym artykule? Jeśli jesteś za, to czytaj pod adresem następne zajmujące treści.